شواهدی از سیاره اسرارآمیز تیا

براساس یک تحقیق دانشمندان با بررسی یک شهاب سنگ شواهدی از یک سیاره تیا بدست آورده اند که ۴٫۵ میلیارد سال پیش در منظومه شمسی وجود داشته و از بین رفته است.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از ساینس دیلی، این شهاب سنگ آلتاماها سیتا نام دارد و در سال ۲۰۰۸ در صحرای نوبیا در سودان سقوط کرده است. محققانی از سه کشور سوئیس، فرانسه و آلمان با بررسی الماسهای داخل این شهاب سنگ نتیجه گرفتند که متعلق به یک سیاره در۴٫۵میلیارد سال پیش بوده است.

شواهدی از سیاره اسرارآمیز تیا
نمونه ای از شهاب سنگ آلتاماها سیتا

فیلیپ گلیت یکی از اعضاء تیم تحقیقاتی می گوید در داخل شهاب سنگ کریستالهای کوچک الماس وجود دارند که در شرایط فشار بسیار زیاد ایجاد شده اند، او می گوید ما ثابت کردیم که بلورهای درشتتر الماس بر اثر شوک ایجاد نمی شوند و رشد آنها توسط فشار موجود در سیاره انجام شده است (بیشتر بخوانید: ثبت لحظه برخورد ۲ شهاب‌سنگ‌ها به ماه).

گلیت می گوید پژوهشگران موسسه فناوری لوزان ثابت کردند که فشار ۲۰۰۰۰۰ بار برای تشکیل این الماسها مورد نیاز است که این مقدار فشار در سیاره ای به اندازه عطارد یا حتی مریخ ایجاد شده است.

شواهدی از سیاره اسرارآمیز تیا

پیشتر دانشمندان اعتقاد داشتند که منظومه شمسی قبلا یک سیاره بیشتر داشته که احتمالا سطح آن از ماگمای مذاب بوده است. نام این سیاره اسرارآمیز تیا میباشد که به سمت زمین جوان کشیده شده و پس از برخورد به آن خرده های سنگی آن در فضا پخش شده و باقی مانده آن بعدها ماه را شکل داده است.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.