تلسکوپ قطب جنوب امواج باقیمانده از جهان‌های اولیه بررسی خواهد کرد

محققان به تازگی یک ابزار جدید به تلسکوپ موجود در قطب جنوب (SPT) برای تشخیص تابش‌های کیهانی باقیمانده از جهان‌های اولیه افزوده‌اند.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از انگجت، محققان در پاسخ به سوال‌های موجود راجع به فهم تابش زمینه کیهانی که از روزهای نخست پیدایش هستی به وجود آمده‌ است، تلسکوپ موجود در قطب جنوب را به ابزار جدیدی تجهیز کرده‌اند.

تلسکوپ قطب جنوب به تازگی مجهز به یک دوربین فوق‌حساس شده است که به مطالعه تابش زمینه کیهانی می‌پردازد. ۱۶ هزار موج‌یاب موجود در تلسکوپ می‌توانند تغییرات کوچک دمایی را شناسایی کنند. این ردیاب‌ها قادرند تابش‌های کیهانی که از گذشته‌های دور در کیهان موجود بوده‌اند را تشخیص دهند.

تلسکوپ قطب جنوب امواج باقی مانده از جهان های اولیه بررسی خواهد کرد

گفتنی است، شناسایی این تابش‌ها تاکنون و با استفاده از روش‌های معمول امکان‌پذیر نبوده است. استفاده از این تلسکوپ در حال حاضر تنها در نقاطی از زمین مانند قطب جنوب میسر است. زیرا شرایط جوی قطب جنوب خاص است. تجهیزات جدید تلسکوپ موجود در قطب جنوب به فهم برخی از جنبه‌های اسرارآمیز کیهان کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: کشف غبار کیهانی کمیاب در برف‌های قطب جنوب

تلسکوپ قطب جنوب امواج باقی مانده از جهان های اولیه بررسی خواهد کرد

به عنوان مثال، بررسی انرژی تاریک، ذرات نوترینو (ذره بنیادی که از نظر الکتریکی خنثی است) و همچنین امواج گرانشی به وسیله این ابزار جدید راحت‌تر خواهد شد. در کیهان‌شناسی، انرژی تاریک نوع ناشناخته‌ای از انرژی است که همه فضا را به‌صورت فرضی در بر می‌گیرد و سرعت انبساط جهان را می‌افزاید. همچنین این ابزار ممکن است برخی از کهکشان‌های بزرگ قدیمی را نیز شناسایی کند.

بیشتر بخوانید: ثبت ۵ مورد امواج گرانشی عجیب در فضا-زمان در طول یک ماه

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.