خداحافظی با تلسکوپ رصدخانه آرسیبو

به گزارش علمی‌ها و به نقل از Dailymail، رادیو تلسکوپ مشهور رصدخانه آرسیبو در پورتوریکو که بیش از نیم قرن نقشی اساسی در اکتشافات نجومی داشت فرو ریخت. با پاره شدن یکی از کابل‌های نگهدارنده سکوی گیرنده ۹۰۰ تنی، این سازه معلق روی دیش ۳۰۵ متری آن فرو ریخته و به کار تلسکوپ پایان داد. 

رصدخانه آرسیبو (Arecibo) که با عنوان گوش بزرگ زمین شناخته می‌شد در تپه‌های کارستی پورتوریکو قرار داشت. رامون لوگو (Ramon Lugo) مدیر مؤسسه‌ فضایی فلوریدا در دانشگاه مرکز فلوریدا، که مدیریت این رادیوتلسکوپ ۵۷ ساله‌ی بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) را برعهده دارد با اشاره به پاره شدن دو کابل نگهدارنده در هفته‌های گذشته، این خبر را اعلام کرد.

خداحافظی با تلسکوپ رصدخانه آرسیبو

در ۱۹ نوامبر و در پی قطع شدن کامل دو کابل که سکوی عظیم معلق را در آستانه‌ی سقوط قرار داده بودند، بنیاد ملی علوم تصمیم گرفت رصدخانه‌ آرسیبو را برای همیشه از رده خارج کند. به این منظور قصد داشت برای پیشگیری از آسیب بیشتر یک از کار افتادگی کنترل ‌شده را ترتیب دهد اما همان‌طور که در برآوردهای مهندسان سازه هم دیده می‌شد، نگهدارنده‌های این سکوی ۹۰۰ تنی توان نگهداری آن را نداشتند و با سقوط سهمگین آن بر روی دیش، فرصت جداسازی کنترل‌ شده‌ قطعات آن فراهم نشد.

لوگو مدیر این رصدخانه با بغض از این حادثه یاد کرد و گفت: من احساس ناخوشایندی دارم. بسیاری از افراد برای بازگرداندن این مرکز به‌شدت تلاش کردند و اکنون ناامید کننده است که ما موفق نبودیم.

به گفته‌ او هنگام سقوط سکو، کسی در نزدیکی دیش نبوده است و آسیبی ندیده است. هنوز جزئیات دقیق چگونگی سقوط سکو به داخل دیش مشخص نیست. او معتقد است که این امر به دلیل خرابی یکی از کابل‌های باقیمانده روی داده است که سکو را به یکی از سه برج پشتیبانی متصل می‌کرد.

 

این کابل ها پس از دو خرابی قبلی بار اضافی را متحمل شده بودند. به گفته‌ی مدیر آرسیبو طی روزهای گذشته کابل‌های باقی‌مانده با سرعت تقریبا یکی در هر روز پاره می‌شد و از بین رفتن این سازه‌ی عظیم طی یک یا دو هفته‌ی آینده به اطلاع بنیاد ملی علوم رسیده بود.

دیش رادیویی عظیم این تلسکوپ برای دهه‌ها پیشگام تلاش‌ها برای علوم جوی و نجوم رادیویی بوده است. در حال حاضر مهندسان وضعیت سه برج پشتیبانی را بررسی خواهند کرد تا چگونگی فروریختن سازه‌ی آرسیبو را دریابند. با این وجود نگرانی اصلی مدیر این رصدخانه نه درباره‌ی آرسیبو بلکه درباره‌ی ۱۳۰ کارمند این رصدخانه و آینده‌ی آن‌هاست.

.

بیشتر بخوانید: هیراکس تلسکوپی برای بررسی راز سیگنال‌های ناشناخته

منبع Dailymail
مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.