فرستادن فضاپیمای ۱۰۰ کیلویی به فضا

فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی یک فضاپیمای ۱۰۰ کیلوگرمی به نام ریمودربیز را به نخستین ماموریت خود فرستادند، آنها برای ارسال فضاپیما از بازوی رباتیک ۱۷٫۶ متری استفاده کردند.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از اسپیس، شرکت نانو رک  (NanoRacks)در هیوستون آمریکا هماهنگی‌های لازم برای ارسال ریمودربیزDerbis)  Remove) را انجام داد. به گفته این شرکت، ریمودربیز سنگین ترین باری است که تاکنون به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شده است. این هواپیما در ماه‌های آتی چهار فناوری مختلف را برای از بین بردن زباله‌های فضایی آزمایش می‌کند. این ماموریت با بودجه ۵٫۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

واحدهای زمینی دانشگاه سوری در انگلیس در دو ماه آتی تمام سیستم‌های زیرمجموعه ماهواره را روشن و فعالیت آن را رصد می‌کنند. آزمایش‌های  این فضاپیما  از ماه سپتامبر آغاز می‌شود، هر مرحله از آزمایش نیز ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد. دلیل طولانی شدن مدت آزمایش تصویربرداری با کیفیت بالا از فرآیند هرکدام است.

فرستادن فضاپیمای ۱۰۰ کیلویی به فضا

جالب آنکه شرکت ایرباس سه مورد از چهار آزمایش موجود در این فضاپیما را ساخته است.  آزمایش جمع آوری زباله با تور در ماه اکتبر انجام می‌شود که شرکت ایرباس آن را در آلمان آماده کرده است. در این آزمایش نخست فضاپیمای اصلی ریمودربیز یک ماهواره کیوب‌ست کوچک را به آسمان می‌فرستد و اجازه می‌دهد ۵ تا ۷ کیلومتر فاصله بگیرد، سپس توری از فضاپیما خارج شده و  سعی می‌کند ماهواره را به دام اندازد.

در ماه دسامبر ریمودربیز یک فناوری جهت‌یابی بصری را آزمایش می‌کند که این مورد نیز توسط ایرباس ساخته شده است. این فناوری با استفاده از چند دوربین دو بعدی و فناوری LIDAR سه بعدی یک ماهواره کیوب‌ست را پس از جدایی از فضاپیمای اصلی، ردیابی می‌کند.

در فوریه ۲۰۱۹ میلادی آخرین آزمایش ایرباس انجام می شود و فضاپیما یک سیستم موشکی به اندازه یک قلم را پرتاب می‌کند. این سیستم برای از بین بردن زباله‌های فضایی به کار برده می‌شود. در نهایت در مارس ۲۰۱۹ میلادی این فضاپیما یک بادبان را به کار می‌گیرد که فرایند خارج شدن ماهواره از مدار را سرعت می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: هیراکس تلسکوپی برای بررسی راز سیگنال‌های ناشناخته

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.