فعال شدن آتشفشان Katla و احتمال انفجار آن در ایسلند

آتشفشان Katla در ایسلند روزانه بین ۱۲تا ۲۴ کیلوتن دی اکسید کربن منتشر می کند که نشان از فعال شدن آن دارد.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از ایونینگ استاندارد، دانشمندان هشدار داده اند آتشفشانی در ایسلند فعال می شود که انفجار و خاکسترهای آن بسیار گسترده تر از نمونه های قبلی است. آتشفشان Katla که آتشفشانی خطرناک نام گرفته مقادیر انبوهی دی اکسید کربن به خارج فرستاد است. این امر نشان می دهد اتاق های مواد مذاب آن به سرعت در حال پرشدن است.

محققان معتقدند انفجار آن حتی از آتشفشان Eyjafjallajokull در ۲۰۱۰ میلادی عظیم تر است. انفجار Eyjafjallajokull  سبب شد ابرهایی از خاکستر در هوا منتشر شود و در نتیجه آن پروازهای هوایی قاره اروپا مختل شد. هزاران مسافر در نتیجه انتشار خاکستر در سراسر اروپا سرگردان شدند (بیشتر بخوانید: سال بدون تابستان در بخشهایی از زمین).

فعال شدن آتشفشان Katla و احتمال انفجار آن در ایسلند
تصویر آتشفشان Eyjafjallajokull در حال خروج دود

به هرحال دانشمندان معتقدند  Katla سه برابر بیش از Eyjafjallajokull  خاکستر تولید می کند. سارا بارسوتی یکی از محققان سازمان هواشناسی ایسلند در این باره می گوید: نمی توان زمان انفجار آتشفشان را مشخص کرد، اما می دانیم که این اتفاق می افتد.

به گفته وی سطح اختلالی که این آتشفشان ایجاد می کند به شدت انفجار و جهت بادها بستگی دارد. این درحالی است که تحقیق  دانشمندان دانشگاه لیدز نشان می دهد Katla  روزانه بین ۱۲تا ۲۴ کیلوتن دی اکسید کربن تولید می کند.

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.