پل گمشده ای که انگلستان را به اروپا متصل می‌کند

برپایه تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده زمین‌شناسان یک پل گمشده یافته اند که انگلستان را به اروپا متصل می‌کند و همچنین نظریه های قبلی درباره شکل گیری آنرا تغییر می دهد.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از ساینس آلرت، برای صدها سال دانشمندان گمان می‌کردند که سرزمین انگلستان از برخورد دو توده زمینی به نام‌های آوالونیا و لورنشیا به وجود آمده است. اما نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که یک توده زمینی دیگر نیز در تشکیل سرزمین انگلستان نقش داشته است. سومین توده زمینی آرمونیکا نام دارد که قسمت شمال غربی فرانسه امروزی را تشکیل می‌دهد.

براساس مطالعه جدید، فراوانی قلع و تنگستن در جنوب غربی انگلستان با فراوانی این فلزات در آب‌های فرانسه مطابقت دارد. تحقیقات دانشمندان دانشگاه پلیموث نشان می‌دهد مرز بین توده‌های زمینی آوالونیا و آرمونیکا که قرن‌ها پیش تشکیل شده‌اند، زیر کانال انگلیسی (بین انگلیس و فرانسه) قرار ندارد. در واقع این مرز از میان شهرهای دوون و کورنوال در انگلستان عبور می‌کند.

اطلاعات اخیر باعث شده است که دانشمندان دید جدیدی به‌نحوه تشکیل انگلستان داشته باشند. باوجود این که هیچ خط فیزیکی در سطح وجود ندارد اما مرز زمین‌شناسی مشخصی کورنوال و دوون را از باقی انگلستان جدا می‌کند (بیشتر بخوانید: دره ریفت کنیا).

 نمونه‌برداری از سنگ‌های زیرین این مرز با نمونه‌های سنگی آرمونیکا در فرانسه مطابقت می‌کند؛ اما ترکیبات سنگی در سطح زمین کورنوال و دوون با نمونه‌های سنگی انگلستان تطابق دارد. نتایج مطالعات بیشتر نشان داد که برخورد توده‌های زمینی حدود ۴۰۰ میلیون سال پیش اتفاق افتاده، یعنی قبل از این که پانگه‌آ تشکیل شود.

تشکیل جزایر انگلستان با تغییر تکتونیک صفحه‌ای طی میلیون‌ها سال ایجاد شده است. زمین حتی در چند هزار سال گذشته نیز تغییرات زیادی داشته است؛ اما حالا می‌دانیم که ارتباط زمین‌شناسی بین انگلستان و باقی اروپا به گذشته‌های بسیار دور بازمی‌گردد.

به گفته دانشمندان، حدود ۱۰ هزار سال قبل می‌توانستید از انگلستان با پای پیاده به فرانسه بروید؛ اما نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که از میلیون‌ها سال قبل ارتباط زمین‌شناسی قوی بین این دو کشور وجود داشته است.

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.