کشف اکسیژن ۱/۴ میلیارد ساله در زمین

کشف نمونه‌ای از اکسیژن موجود در کره زمین در ۱/۴ میلیارد سال قبل به دانشمندان امکان داده است تا اطلاعات بیشتری در مورد جو کره زمین در دوران پرکامبرین جمع‌آوری کنند.

دانشمندان با بررسی این نمونه اکسیژن خواهند توانست شرایط جوی و آب و هوایی را که منجر به پیدایش حیات برای زندگی حیوانات ماقبل تاریخ در کره زمین شد را بررسی کرده است و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورند.

دسترسی به این نمونه منحصر به فرد از اکسیژن حاصل تبخیر ذخایر بسیار قدیمی آب در دریاچه‌ای واقع در اونتاریوی کاناداست. این اولین بار است که محققان توانسته‌اند به ایزوتوپ‌های اکسیژن جو کره زمین با قدمت بیش از یک میلیارد سال دسترسی پیدا کنند (بیشتر بخوانید: کشف فسیل یک دایناسور گیاهخوار و عظیم الجثه در آرژانتین).

یافته‌های جدید ثابت می‌کند میزان اکسیژن موجود در جو کره زمین در سال‌های بسیار دور در مقایسه با شرایط فعلی ناچیز بوده است؛ ولی این وضعیت در گذر زمان تغییر کرده و ترکیبات تازه‌ای به آن افزوده شده است.

پژوهش‌های صورت گرفته در این مورد در دانشگاه مک گیل کانادا منجر به شناسایی نمونه‌های بی‌نظیری از نمک‌های باستانی یا سولفات‌ها در صخره‌های رسوبی واقع در شمال این دریاچه نیز شده است. میکرو ارگانیسم‌های اولیه حیات در کره زمین نیز که منجر به شکل گیری چرخه غذایی شده‌اند در همین ایام تشکیل شده‌اند و تلاش برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در این زمینه ادامه دارد.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.