کشف برجی از جمجمه انسان‌ها در مکزیک

باستان‌شناسان بیش از ۶۵۰ جمجمه و هزاران بقایای انسانی در یک سازه استوانه‌ای در نزدیکی محوطه معبد مایور، یکی از معبد اصلی تنوچتیتلان پایتخت امپراطوری آزتک کشف کرده اند.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از گاردین، کشف برجی ترسناک از صدها جمجمه‌ها شامل جمجمه‌ زنان و کودکان در مکزیک، پرسش‌هایی را درباره فرهنگ قربانی کردن در در فرهنگ امپراطوری آزتک مطرح کرده است. متخصصان معتقدند این برج جمجمه‌ای بخشی از سازه بزرگی از جمجمه‌ها به نام tzompantli است که موجب ترس اسپانیایی‌هایی شد که به سرکردگی هرنان کورنس موفق به فتح امپراطوری آزتک شدند.

مورخان پیش از این معتقد بودند، تپه یا برج جمجمه‌ها تنها از سرِ جداشده اسیران جنگی ایجاد می‌شده، اما رودریگو بولانوس انسان‌شناس زیستی که بر روی این کشف تحقیق می‌کند می گوید: در حالی که ما نیز در  ابتدا تنها در جستجوی جمجمه‌ مردان جوان بودیم که در جنگ حضور داشتند، جمجمه‌های زنان و کودکان را نیز یافتیم که مطمئنا در جنگ حضور نداشته‌اند. چیزی در حال روی دادن است که پیش از این ثبت نشده و کشفی کاملا جدید است.

کشف برجی از جمجمه انسان‌ها در مکزیک

رائول باررا، یکی از باستان‌شناسان فعال در این محوطه گفت: این جمجمه‌ها پس از این که در یک فضای عمومی به نمایش گذاشته شده‌اند، به شکل برجی از جمجمه‌ها چیده شده‌اند. آن برج با قطر حدود شش متری در گوشه کلیسای اویتسیلوپوچتلی ، خدای خورشید، انسان و فداکاری در امپراطوری آزتک است و پائین‌ترین بخش آن هنوز از زیر خاک بیرون آورده نشده است (بیشتر بخوانید: بزرگترین مراسم قربانی انسان که تابحال کشف شده).

هیچ شکی وجود ندارد که این برج یکی از برج‌های جمجمه‌ای است که آندرس دتاپیا یک سرباز اسپانیایی تحت فرمان هرنان کورنس در سال ۱۵۲۱ به آن اشاره کرده است. این سرباز اسپانیایی در شرح جنگ نوشته است که شاهد ده‌ها هزار جمجمه بود که بعدها به Tzompantli معروف شد.

کشف برجی از جمجمه انسان‌ها در مکزیک

باررا می گوید: تاکنون ۶۷۶ جمجمه کشف شده و این رقم با ادامه حفاری همچنان رو به افزایش است. مردمان امپراطوری آزتک و دیگر فرهنگ‌های میانه آمریکایی برای مراسم قربانی انسان به عنوان هدیه به خورشید برگزار می‌کردند.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.