آتشفشان ناشناخته در قمر مشتری

محققان بر این باورند که بنابر داده‌های فضاپیمای جونو (Juno) ناسا ممکن است یک آتشفشان در یکی از قمرهای مشتری وجود داشته باشد.

به گزارش علمی‌ها، داده‌های جمع‌آوری شده توسط فضاپیمای جونو (Juno) ناسا که با استفاده از ابزار (JIRAM) انجام شده است، نشان می‌دهد یک منبع حرارت جدید نزدیک به قطب جنوب قمر آیو (Io) می‌تواند حاکی از وجود یک آتشفشان ناشناخته در قمر کوچک مشتری باشد. آیو نام یکی از قمرهای سیاره مشتری و یکی از اقمار گالیله‌ای است. آیو نزدیکترین قمر از اقمار گالیله‌ای مشتری به این سیاره است.

جونو نام فضاپیمای روباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناسا است که در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت لاکهید مارتین و موسسه تحقیقات جنوب غربی سازنده و پیمان‌کار هدایت آن هستند (بیشتر بخوانید: امواج الکترومغناطیس قمر مشتری ماهواره ها را از کار می اندازد).

این داده‌ها در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۷ جمع آوری شد، زمانی که جونو حدود ۴۷۰ هزار کیلومتر از ماه دور بود. آلساندرو مورا (Alessandro Mura) یکی از محققان فضاپیما جونو از موسسه ملی اخترفیزیک رم گفت: نقطه کانونی جدید آیو توسط ابزار JIRAM و حدود ۲۰۰ مایل (۳۰۰ کیلومتری) از نزدیکترین نقاط که پیش‌تر نقشه برداری شده بود، شناسایی شده است.

تیم جونو همچنان به ارزیابی داده‌های جمع‌آوری شده در پرواز کناری ۱۶ دسامبر و همچنین داده‌هایی که ممکن است در پروازهای آینده جمع‌آوری کنند، خواهند پرداخت. پرواز کناری یا از کنار سیاره‌گذری در  پروازهای فضایی فرستادن یک فضاپیما به فضا به منظور نزدیک شدن و گذشتن از کنار یک سیاره تا یک سیاره کوتوله یا دیگر اجرام آسمانی است؛ فاصله‌ای که به اندازهٔ کافی نزدیک است که ثبت داده‌های علمی ممکن می‌شود.

محققان توسط داده‌های مأموریت‌های پیشین ناسا موفق به کشف بیش از ۱۵۰ آتشفشان فعال در منطقه آیو شده‌اند و اکنون نیز دانشمندان تخمین می‌زنند که حدود بیش از ۲۵۰ آتشفشان فعال دیگر نیز وجو دارد که می‌بایست کشف شوند.

 

بیشتر بخوانید: سیاره مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.