باز کردن در تابوت سیاه اسکندریه

چندی پیش یک تابوت ۳۰ تنی از جنس گرانیت سیاه در اسکندریه کشف شد و حالا باستان‌شناسان در این تابوت اسرارآمیز را باز کرده‌اند، تیم تحقیقاتی سه اسکلت درون این تابوت پیدا کردند.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از دیلی میل، این تابوت با ۱۸۵ سانتی‌متر ارتفاع، ۲۶۵ سانتی‌متر طول و ۱۶۵ سانتی‌متر عرض بزرگ‌ترین تابوتی است که تاکنون در اسکندریه پیدا شده است. به گفته محققان، یکی از این سه نفر بر اثر ضربه‌ای بر جمجمه‌اش مرده است. این تابوت اوایل ماه جاری در عمق پنج متری زمین توسط کارگران ساختمان‌سازی کشف شد.

باستان‌شناسان مصری روز پنجشنبه این تابوت سیاه ۳۰ تنی را بازر کردند. از آنجایی که قدمت این تابوت سیاه به ۳۲۳ قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد، برخی گمان می‌کردند که جسد اسکندر کبیر درون این تابوت قرار دارد. باوجود هشدارهای طلسمی باستانی خطاب به افرادی که قصد باز کردن در این تابوت دو هزار ساله را دارند اما باستان‌شناسان به کمک مهندسان ارتش مصر در تابوت اسرارآمیز را باز کردند.

باز کردن در تابوت سیاه اسکندریه

مصطفی وزیری، دبیر کل سازمان میراث فرهنگی مصر، با اشاره به اندازه غیرمعمول این تابوت گفت: «این تابوت سیاه بزرگ‌ترین تابوتی است که تاکنون در اسکندریه کشف شده است. در این تابوت مرموز باز شده و تیم تحقیقاتی دچار هیچ طلسمی نشده است (بیشتر بخوانید: کشف یک مجسمه ابوالهول از جنس ماسه‌ در مصر).

باستان‌شناسان درون این تابوت سه اسلکت پیدا کرده‌اند که به احتمال زیاد متعلق به سه سرباز است. روی جمجمه یکی از این سربازها نشانه‌هایی از شکستگی ناشی از ابزاری تیز دیده می‌شود. دانشمندان قصد دارند این اسکلت‌ها را بیشتر تجزیه و تحلیل کنند تا سن، دلیل مرگ و محل زندگی آنها را کشف کنند.

اسکندریه پس از این که ارتش اسکندر کبیر این منطقه را فتح کرد به عنوان پایتخت مصر در دوران پتلویمیک انتتخاب شد. دوره پتلویمیک با خودکشی کلئوپاترا (آخرین فرعون مصر) در حدود ۳۰ قبل از میلاد مسیح به پایان رسید.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.