پشه‌ها توانایی یادگیری دارند

دانشمندان با انجام آزمایش بر روی پشه‌ها دریافتند که آنها توانایی یادگیری داشته و قادر به یادآوری عطر و طعم انسانها به مدت حداقل یک روز هستند.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از پاپ سای، دانشمندان برای انجام آزمایش پشه‌ها را در شبیه‌سازهای پرواز کوچک قرار دادند که در آنها بوی انسان، موش و جوجه وجود داشت. آنها طی آزمایش دریافتند که پشه‌ها یاد می‌گیرند تا از وسایل دفع خود فاصله بگیرند یا می‌توانند با تشخیص طاعون از آن اجتناب کنند.

جفری ریفل نویسنده این مقاله می‌گوید: پشه‌هایی که از خون انسان تغذیه می‌کنند کاملا تکامل یافته هستند. آنها نسبت به دمای بدن انسان، بخار حاصل از عرق، بوی بدن، و حتی به دی‌اکسید کربن تنفس انسان‌ها نیز حساس هستند، این گونه است که گیرنده‌های حسی پشه ها آنها را به سمت انسان هدایت می‌کنند.

mosquito

محققان نشان دادند پشه‌هایی که برای زنده ماندن به سگ ها یا گاوها دسترسی بیشتری دارند، در صورت امکان به انسانها تمایل بیشتری دارند. تغییر میزبان با اولویت انسان یک توانایی ذاتی به حساب می‌آید. ریفل می‌گوید: همه ما عطر خاص خود را داریم که مانند اثرانگشت منحصر پایدار است و در طول هفته یا ماه تغییر زیادی نمی‌کند.

پشه‌ها زمانی که انسان را نیش می‌زنند بوی همان فرد را می‌دهند. اگر سعی کنید دست خود را حرکت دهید تا آنها را دور کنید یا بکشید، آنها این ارتعاش را احساس خواهند کرد و بین این ارتعاشات و بوی انسان ارتباط منفی برقرار خواهند کرد. با توجه به اینکه هر فرد عطر خاص خود را دارد آنها از طریق بوی بدن می‌توانند افراد خاصی را به یاد بیاورند و جذب آنها شوند.

بیشتر بخوانید: ساخت میکرو سوزن با الهام از نیش پشه

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.