فیلم شکل گیری جهان پس از بیگ بنگ

در این ویدئوی کوتاه با زیرنویس  اختصاصی علمی‌ها، رشد و شکل گرفتن جهان را پس از بیگ بنگ تا کنون تماشا کنید. هر ثانیه در این فیلم برابر ۲۲ میلیون سال است و در آن مشاهده می‌کنید که چگونه جهان از تکامل ستاره‌های اولیه، کهکشان‌‌ها، سیاه‌چاله‌ها و ابرنواخترها تشکیل شده است. تا ۶ دقیقه ابتدایی این ویدئو خورشید و منظومه شمسی ما هنوز شکل نگرفته‌اند، در حالی که بشریت تا آخرین بخش یک ثانیه ظاهر نمی‌شود. 

براساس نظریه بیگ بنگ (Big Bang) جهان از انفجار یک نقطه بوجود آمده است. این نظریه اولین بار بر اساس مشاهدات ادوین هابل (Edwin Powell Hubble) و همکارانش مبنی بر دور شدن همه کهکشان‌های آسمان از کهکشان راه شیری بجز کهکشانهای محلی مطرح شد.

این نظریه بیان می‌کند که گیتی از یک وضعیت بسیار متراکم آغاز شده و در گذر زمان انبساط یافته‌ است. این نظریه طیف گسترده‌ای از پدیده‌های مشاهده‌ شده را به خوبی توضیح می‌دهد. از جمله این پدیده‌ها می‌توان به فراوانی عناصر سبک اولیه، تابش زمینه کیهانی، ساختار بزرگ مقیاس و قانون هابل اشاره نمود. اگر در زمان به عقب برگردیم، به نقطه‌ای در گذشته می‌رسیم که در آن قوانین فیزیکی شناخته‌شده کارایی خود را از دست می‌دهند و نقطه تکینگی نام دارد.

نقطه تکینگی (Singularity point)، نقطه پیدایش گیتی است و بر اساس اندازه‌گیری‌های جدید، این لحظه تقریباً ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش رخ داده‌ است که از این رو سن گیتی ۱۳٫۸ میلیارد سال تخمین زده می‌شود. پس از انبساط اولیه گیتی به اندازه کافی سرد شد که امکان پیدایش ذرات زیراتمی و بعدها اتم‌های ساده، پدید آیند. به هم پیوستن ابرهای غول‌پیکر از عناصر اولیه بر اثر نیروی گرانش، باعث پیدایش ستارگان و کهکشان‌ها شد.

بیشتر بخوانید: دنیا چگونه به پایان می رسد؟

پیش از بیگ بنگ همه جهان در داخل ذره‌ای قرار داشت که هزاران برابر کوچک‌تر از نوک یک سوزن بود. این ذره داغ‌تر و متراکم‌تر از هر چیزی بود که بتوان تصور کرد. سپس ناگهان انفجاری رخ داد و جهانی که ما می‌شناسیم متولد شد. زمان، فضا و ماده هم با بیگ بنگ شروع شدند. در کسری از ثانیه جهان چنان رشد کرد که از ذره‌ای کوچک‌تر از یک اتم به چیزی بزرگ‌تر از کهکشان تبدیل شد و به رشد خودش به نسبت حیرت انگیزی ادامه داد و امروزه هم همچنان در حال گسترش است.

هنگامی که جهان گسترش یافت و خنک شد، انرژی آن به ذراتی از ماده و ضد ماده تبدیل شد. این دو نوع متضاد از ذرات همدیگر را به شدت نابود کردند. اما در نهایت مقداری از ماده باقی ماند و موقعی که سن جهان تنها یک ثانیه بود، ذرات استوارتر که پروتون و نوترون نامیده می‌شدند شروع به تشکیل شدن کردند.

بعد از سه دقیقه،‌ دما یک میلیارد درجه سانتی گراد پایین آمد و حالا به قدر کافی برای پروتون ها و نوترون ها خنک بود تا با هم ترکیب شوند و هسته هیدروژن و هلیوم را تشکیل دهند. پس از ۳۰۰۰۰۰ سال،‌ جهان حدود ۳۰۰۰ درجه خنک شد. هسته‌ها در نهایت توانستند الکترون‌ها را هم به دام بیندازند تا اتم‌ها را تشکیل دهند که در نتیجه جهان با ابرهایی از گاز هیدروژن و هلیم پر شد.

تماشا کنید: زمین در ۴,۴۹۹,۹۹۹,۰۰۰ سال پیش (فیلم)

مطالب مشابه
9 نظر
 1. محمود می گوید

  بسیار عالی.
  باتشکر از زحمتی که می کشید

  1. مدیریت می گوید

   سپاس

 2. محمد می گوید

  این سایت فوق العاده است..

  1. مدیریت می گوید

   خیلی ممنون لطف دارید

 3. صالح می گوید

  اینا اون چیزایی که بشر تونسته بفهمه من مطمئمنم قدرت الهی بیشتر از اینا هست. ممنون از شما…

 4. عبید می گوید

  جهان از یه ذره به اندازه نوک سوزن به وجود اومده واقعا خیلی عجیب و باور نکردنیه

 5. زیدان می گوید

  خوب اگه دنیا کلا اتیش بود و سوزناک پس این همه آب از کجاست ؟ باران از کجاست ؟
  اصلا چی باعث انفجار بزرگ شد چه نیرویی ؟
  عجب انفجاری که همه چیز با نظمه سال ۳۶۵ روز ماه ۳۰ یا۳۱ روزه روز ۲۴ ساعته
  حس مادری حتی تو حیوانات هم هست
  اینها حاصل انفجارن
  خخه حتی یه بچی از اینها بیشتر میفهمه

 6. مرتضی می گوید

  من میخواستم دانلود کنم نشد، از کجا دانلود میشه؟ سلام به سما

  1. مدیریت می گوید

   یا سلام به علت مسئله حق مالکیت معنوی ویدئوهای جدید سایت غیرقابل دانلود هستند. اما ورژن قدیمی این ویدئو رو میتونید از کانال آپارات علم اینسایدر دانلود کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.