ماه در ۲ دوره زمانی امکان حیات داشته است

ماه به هیچ عنوان قابلیت سکونت ندارد و کاملا بایر است و هیچ نشانه‌ای از حیات نیز در سطح آن وجود ندارد اما ممکن است همیشه شرایط این قمر این طور نبوده باشد.

پژوهشگران اختر زیست شناس دانشگاه واشنگتن و دانشگاه لندن کشف کرده‌اند که طی چهار میلیارد سال گذشته و دو دوره زمانی پس از تشکیل کره ماه، در آن امکان حیات ارگانیسم‌های ساده وجود داشته است. یکی از این دوره‌ها زمان پس از تشکیل ماه و دیگری در زمان فعالیت‌های آتشفشانی حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش، رخ داده است.

تقریبا یافتن شرایط لازم برای حمایت از ساده‌ترین شکل حیات در گستره فضا غیرممکن است اما با این وجود انسان‌ها توانسته‌اند یک سیاره خارج از کهکشان راه شیری را که میزبان حیات است، کشف کنند. دانشمندان دریافته‌اند که شرایط برای حیات ارگانیسم‌های ساده در دو دوره زمانی بر روی سطح ماه وجود داشته است (بیشتر بخوانید: کشف یک سیاره‌ فراخورشیدی جدید با امکان حیات).

دانشمندان بر این باورند که طی این دوره‌ها، جمع شدن گازهای ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی سبب به وجود آمدن گودال‌هایی از آب در سطح ماه شده است و علاوه بر آن اتمسفر ماه نیز قادر به حفظ آب برای میلیون‌ها سال بوده است.

پروفسور دیرک شولز ماکوچ (Dirk Schulze-Makuch) از دانشگاه واشنگتن گفت: اگر میلیاردها سال گذشته برای مدت زمانی در ماه، آب و اتمسفر وجود داشته است، پس نتیجه می‌گیریم برای مدتی کوتاه حیات در ماه وجود داشته است.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.