کشف یک سیاره‌ فراخورشیدی جدید با امکان حیات

به گفته محققان برزیلی یک سیاره فراخورشیدی موسوم به راس ۱۲۸ بی که به دور یک ستاره کوتوله سرخ می‌چرخد، می‌تواند مکان نسبتا مناسبی برای حیات باشد. 

به گزارش علمی‌ها و به نقل از Techtimes، محققان بر این باورند که سیاره فراخورشیدی راس ۱۲۸ بی (Ross 128 b) شرایطی دارد که بنابر آنها می‌تواند مکان نسبتا مناسبی برای حیات باشد. سیاره فراخورشیدی (Exoplanet) سیاره‌ای است که خارج از منظومه شمسی قرار داشته و به دور یک ستاره در حال گردش‌ است. 

راس ۱۲۸ بی، یک سیاره فراخورشیدی هم اندازه زمین است و نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی به خورشید نیز محسوب می‌شود. این سیاره فراخورشیدی به دور یک ستاره کوچک کوتوله سرخ می‌چرخد. کوتوله سرخ ستاره‌ای کوچک، سرد و سرخ رنگ است که غالباً جرمی کمتر از نصف جرم خورشید داشته و دمای سطح آن نیز کمتر از ۳٬۵۰۰ درجه کلوین (۳۲۲۶ درجه سانتیگراد) باشد.

دیگو سوتو (Diogo Souto) از رصدخانه ملی بزریل و همکارانش دریافته‌اند که این سیاره فراخورشیدی نیز همانند زمین به احتمال زیاد سنگی و دمای آن معتدل است و به طور بالقوه ممکن است آب نیز روی سطح آن وجود داشته باشد.  

به همین منظور محققان در این مطالعه به بررسی ترکیب شیمیایی ستاره میزبان این سیاره فراخورشیدی پرداختند. آنها دریافتند در ابتدا ستارگان توسط قرص‌های پیش ستاره‌ای احاطه شده بودند و بعد از مدتی به سیارات تبدیل شده‌اند. ترکیب این ستاره بر عناصر قرص پیش ستاره‌ای تاثیر می‌گذارد و بنابراین بر ساختار و ترکیب اصلی این سیاره نیز تاثیر می‌گذارد.

محققان توانستند مشخص کنند که این ستاره دارای آهن، منیزیم، اکسیژن، آلومینیوم، کلسیم، کربن، پتاسیم و تیتانیوم فراوان است. محققان همچنین توانستند با استفاده از سطوح آهن و منیزیم این سیاره، نسبت جرمی لایه‌های هسته و گوشته راس ۱۲۸ بی را تخمین بزنند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ اقیانوس فضایی و حیرت انگیز خارج از زمین

محققان گفتند سیاراتی که دارای شعاعی ۱٫۷ برابر بزرگ‌تر از شعاع زمین هستند، تمایل دارند تا یک پوشش گازی داشته باشند، که شانس آنها را برای حیات محدود می‌کند درحالیکه سیارات با شعاع کوچک‌تر همانند راس ۱۲۸ بی تمایل دارند سطوح سنگی داشته باشند.

مدل سازی شعاع جرم راس ۱۲۸ بی نشان می‌دهد که این سیاره زیر منحنی ترکیب سنگ خالص قرار گرفته است و این به آن معناست که در ترکیب آن مخلوطی از سنگ و آهن با مقدار نسبی از آهن و منیزیم نیز وجود دارد. محققان دریافتند که درجه حرارت در نزدیکی سطح ستاره میزبان این سیاره حدود ۳۰۰۰ درجه سانتیگراد است.

همچنین محققان توانستند میزان انرژی که راس ۱۲۸ بی دریافت می‌کند را  با استفاده از شعاع این سیاره فراخورشیدی و فاصله مداری ستاره‌اش محاسبه کنند. سوتو در انتها افزود: این مطالعه نشان داد که راس ۱۲۸ بی نزدیک‌ترین سیاره در همسایگی زمین است که می‌تواند قابل سکونت باشد.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.