کشف قدیمی‌ترین کتاب مایایی با قدمت هزار ساله

باستان‌شناسان قدیمی‌ترین کتاب مایایی را که ۵۴ سال پیش توسط غارتگران دزدیده شده بود، دوباره پیدا کردند.
 
به گزارش علمی‌ها و به نقل از دیلی‌میل، قدیمی‌ترین کتاب مایایی که تاکنون کشف شده است هزار سال قدمت دارد و حاوی اطلاعاتی درباره حرکت سیاره ناهید است. حال این کتاب ۵۴ سال پس از دزدیده شدن و فروخته شدن توسط غارتگران دوباره پیدا شده است.

مؤسسه ملی تاریخ و انسان‌شناسی مکزیک می‌گوید: این کتاب تقویم مانند بین سال‌های ۱۰۲۱ تا ۱۱۵۴ میلادی ساخته شده است و قدیمی‌ترین سند دوران پیشاکلمبی محسوب می‌شود. ۱۰ صفحه از این کتاب تصویرنگاری شده و از جنس پوست درخت ساخته شده است.

کشف قدیمی‌ترین کتاب مایایی با قدمت هزار ساله

این کتاب مجموعه قوانین مایای مکزیک یا مجموعه قوانین گرولیز نام دارد. به گفته دانشمندان احتمالاً این کتاب ۲۰ صفحه داشته اما برخی از آنها پس از قرن‌ها ماندن در غاری در ایالت جنوبی چیاپاس گمشده است. این کتاب حاوی مشاهده‌ها و پیش‌بینی‌های مرتبط با حرکات نجومی سیاره ناهید است. این متن مایایی به شکل مجموعه‌ای از نشانه‌های هجایی نوشته شده است (بیشتر بخوانید: کشف ماسک ۱۴۰۰ ساله پاکال کبیر، پادشاه مایا).

کشف قدیمی‌ترین کتاب مایایی با قدمت هزار ساله

در سال ۱۹۶۴، یک کلکسیونر مکزیکی این کتاب را خرید. در سال ۱۹۷۱ نیز برای اولین بار در باشگاه گرولیز در نیویورک به نمایش گذاشته شد. در سال ۱۹۷۴ خوزه سائنز کلکسیونر این کتاب را به مقامات مکزیک برگرداند. این واقعیت که این کتاب باستانی به سرقت رفته و طراحی آن به نسبت دیگر متون مایایی ساده‌تر است، باعث شده که برخی افراد به اصل بودن آن شک کنند. متخصصان ادعا می‌کنند که این کتاب در اوایل دوره مایایی نوشته شده است به همین دلیل با دیگر آثار این دوره تفاوت دارد.

کشف قدیمی‌ترین کتاب مایایی با قدمت هزار ساله

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.