۱۰ نکته جالب درباره گوگل که احتمالا نمی‌دانید

در بیستمین سالروز تولد گوگل نگاهی به ۱۰ نکته‌ در مورد این موتور جستجوگر می اندازیم. 

به گزارش علمی‌ها، آیا زندگی پیش از گوگل را به‌خاطر دارید؟ وقتی خیلی فوری در جستجوی اطلاعاتی بودید، چه می‌کردید؟ در جستجوی هرچه باشید، از املای صحیح واژه‌، نشانی رستوران، فروشگاه یا نام دریاچهٔ گمنامی در کوهستان، به احتمال زیاد آن را ذر گوگل جستجو می‌کنید.

به طور متوسط، گوگل در هر ثانیه بیش از ۴۰،۰۰۰ جستجو را پردازش می‌کند و این به معنای حدود ۳،۵ میلیارد جستجو در هر روز است. و در این میان محبوب‌ترین موتور جستجوی کرهٔ زمین کارهایی بسیار بیشتر از جستجوی اطلاعات انجام می‌دهد: بستر و فضای تبلیغاتی، سر‌مشق و نمونهٔ کسب‌و‌کار و گردآورندهٔ سر‌سخت و پیگیر اطلاعات شخصی افراد است.

بله، همینطور است، هر بار که چیزی را جستجو می‌کنیم، گوگل کمی بیشتر در مورد عادت‌ها و علاقمندی‌های ما می‌داند و شما چقدر در مورد گوگل می‌دانید؟ در اینجا نکته‌های جالبی دربارهٔ گوگل آورده‌ایم که شاید شما را شگفت‌زده ‌کند.

۱۰- بهترین دوست گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

گوگلی‌ها، و حتی نو‌‌گوگلی‌ها (کسانی که در گوگل تازه‌واردند)، اجازه دارند که سگ‌های خود را سر کار بیاورند، البته به شرطی که به‌خوبی برای سر کار آمدن آموزش دیده باشند که حوضچه‌های ‌بد‌بو یا صحنه‌هایی از آن بدتر در شرکت ایجاد نکنند.

۹- اهمیت غذا در گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

بنا بر اطلاعات فوربس، سرگی برین از همان آغاز تصمیم گرفت که هیچ شرکت و نمایندگی گوگل نباید بیش از ۶۰ متر از غذا دور باشد. شایع است که در روزهای نخست کار، میان‌وعدهٔ محبوب همکاران شرکت ماهی سوئدی (نوعی آبنبات ارزان و رنگی سوئدی به شکل ماهی) بوده است اما این روزها گوگلی‌ها (کارکنان گوگل از نظر من و شما) به غذاٰهای متنوع و قهوهٔ خوب دسترسی دارند.

۸- شعار‌های گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

یکی از اساسی‌ترین شعار‌های شرکت شرور نباش است. داوری در مورد اینکه شرکت تا چه حد به این شعار پایبند بوده است را به عهده خود شما می‌گذاریم.

۷- موقعیت از دست‌رفته برای بعضی‌ها اما نه برای گوگل

در سال ۱۹۹۹، لری و سرگی تلاش کردند تا گوگل را به قیمت ۱ میلیون دلار بفروشند… اما هیچ‌کس آن را نخرید حتی با اینکه قیمت را پایین‌تر هم آوردند. گوگل اکنون بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد. حتماً خیلی‌ها از اینکه آن را از دست دادند، پشیمانند.

۶- دودل‌های گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

اولین دودل گوگل یک‌جور پیام خارج از دفتر هستم در تاریخ ۳۰ اوت ۱۹۹۸ بود، تصویرنمادین آدمکی که پشت ۰ دوم درعلامت و عنوان گوگل ایستاده بود. این ایده از اینجا شروع شد که لری و سرگی برای شرکت در جشنوارهٔ برنینگ من به نوادا رفتند و می‌خواستند تا کاربران را مطلع کنند که برای رفع اشکالات تکنیکی در دسترس نیستند.

از آن زمان به بعد دودل‌ تبدیل به رسم همیشگی گوگل شد و روزهای خاص یا افراد ویژه‌ای را با کاری هنرمندانه روی نماد گوگل گرامی می‌دارد.

۵- کسب و‌کار رو به گسترش گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

علاوه بر جی‌میل، نقشه‌های گوگل، گوگل‌درایو و گوگل کروم به طور متوسط گوگل از سال ۲۰۱۰ تا کنون هر هفته یک شرکت جدید می‌زند. ممکن است ندانید اما شرکت‌هایی مثل آندروئید، یوتیوب، ویز و گوگل ادسنس هم متعلق به گوگل هستند، همراه با ۷۰ شرکت دیگر.

۴- بز‌های گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

گوگل می‌گوید که از ابتکارات محیط زیستی پشتیبانی می‌کند، یکی از این ابتکارات استفاده از بز به‌جای ماشین چمن‌زنی است. چمن‌های وسیع گوگل‌پلکس، مرکز شرکت گوگل در مانتین‌ویو، در کالیفرنیا، به طور مرتب نیاز به رسیدگی دارد و شما می‌توانید به طور مرتب گلهٔ ۲۰۰ تایی بز‌ها که در این چمن‌ها می‌چرند را ببینید.

۳- شوخی گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

در گوگل همه‌چیز فقط کسب‌و‌کار نیست، کمی بازیگوشی هم وجود دارد. واژهٔ askew را جستجو کنید و نتیجه را  ببینید.

۲- بک‌راب

موسسان گوگل، لری پیج و سرگی برین در ابتدا گوگل را بک‌راب نامیدند. این ماجرا هیچ ربطی به ماساژ و این حرف‌ها نداشت بلکه اشاره به سیستم یافتن صفحه‌های رتبه‌بندی بر مبنای پیوند‌ها و لینک‌ها بوده است.

۱- نام گوگل

10 نکته درباره گوگل که شاید ندانید

خوب اگر بپرسیم گوگل یعنی چه؟ باید بگوییم این واژه مطلقاً هیچ معنایی ندارد. نام گوگل در واقع نوعی املای اشتباه از اصطلاح ریاضی گوگول googol است، به معنای عدد یک که ۱۰۰ صفر در برابر آن باشد.

قصه‌های راست و دروغی در مورد چگونگی ساخته شدن این واژه در روزهای آغازین کار گوگل وجود دارد، مبنی بر این که مهندس یا دانشجویی این املای اشتباه را به کار برده است. این اشتباه باب شد و واژهٔ جدید ساخته شد.

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.