بایدها و نبایدهای اعزام انسان به مریخ

شرکت هوافضایی اسپیس ایکس ( SpaceX) که توسط ایلان ماسک تاسیس شده است، در هفته جاری کنفرانسی هدفدار در کلرادو ( Colorado) برگزار کرد تا بررسی‌هایی را برای امکان اعزام انسان به مریخ انجام دهد.

اسپیس ایکس در این کارگاه برای حدود ۶۰ محقق و مهندس دعوتنامه ارسال کرد و از آن‌ها درخواست کرد که رویدادهای کارگاه را به بیرون منتقل نکنند و محرمانه باقی بماند. مدیران برنامه اکتشفات مریخ ناسا نیز در این کارگاه حضور داشتند.  

افرادی که در این جلسه حضور داشتند، در مورد چگونگی امکان سفر به مریخ به گفت و گو پرداختند. شاید بتوان گفت که این کارگاه، اولین جلسه‌ای بوده است که با این قدرت، تلاش اسپیس ایکس برای فرود انسان روی مریخ و زندگی روی این سیاره را مورد بررسی قرار داده است. ماسک امیدوار است که زمان اعزام اولین خدمه به مریخ اواسط سال ۲۰۲۰ باشد.

مارشال پورترفیلد ( Marshall Porterfield) مدیر سابق بخش فضایی و علوم فیزیک ناسا می گوید: پیش از این نیز ناسا فناوری‌های ساخت موشک برای فرود روی مریخ را داشته است و چند دهه در تلاش بود تا این مهم میسر شود. وی ادامه داد: مانع اصلی در عدم امکان زندگی انسان روی مریخ، عوامل انسانی است چراکه اگر قرار باشد که انسانی روی مریخ فرود آید، نیارهای تغذیه‌ای و سلامتی وی باید مورد توجه قرار گیرد و علاوه بر آن، زیستگاه آن‌ها نیز باید ساخته شود.

بیشتر بخوانید: ایلان ماسک مریخ را به زمین تبدیل می‌کند

ماموریت اعزام انسان به مریخ

 ایلان ماسک در سال ۲۰۰۲ میلادی، شرکت اسپیس ایکس را تاسیس کرد، یکی از اهداف وی از راه‌ اندازی این شرکت این بود که تصور می‌کرد ناسا هیچ‌گونه برنامه عملی برای اعزام انسان به مریخ ندارد. از آن زمان تاکنون، شرکت وی موشک‌های بزرگ و ارزان بسیار زیادی را ساخته است. از اهداف بزرگ این شرکت تلاش برای فراهم کردن شرایطی است که انسان روی مریخ زندگی کند.

بایدها و نبایدهای اعزام انسان به مریخ

برای اولین بار ماسک در نظر داشت که در سال ۲۰۱۶ میلادی، به مریخ برسد که دراین برنامه، موشک بزرگ فالکون ( Falcon) را ساخت. این موشک دارای دو قسمت اصلی است. یک قسمت آن کشتی فضایی بزرگی است که در بالای تقویت‌کننده موشک قرار دارد و قادر به حمل ۱۰۰ نفر به کره مریخ است. ماسک اظهار کرد: این شرکت قصد دارد با استفاده از ابتدایی‌ترین زیرساخت‌ها، ساخت تاسیساتی را آغاز کند که امکان رشد گیاه در آن وجود داشته باشد.

پیش از اینکه انسان بتواند روی مریخ زندگی کند، اسپیس ایکس نیاز دارد که چندین موشک فالکون را بسازد تا کشتی‌های فضایی را به مریخ ببرند. نمونه اولیه اولین کشتی فضایی اسپیس ایکس برای موشک فالکون نیز در اواسط سال ۲۰۱۹ میلادی آزمایش خواهد شد.

برای اینکه اسپیس ایکس بتواند به مریخ دست یابد، به ده‌ها و حتی صدها میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد. پیش از این اسپیس ایکس موفق به کسب جایزه‌ی نقدی سه میلیارد دلاری از دولت آمریکا شده است و برای انجام ماموریت‌های فالکون ۹ ( Falcon ۹ ) و کشتی فضایی دراگون ( Dragon) همکاری‌های زیادی را انجام داده، ولی ماموریت اعزام انسان به مریخ بسیار بلندپروازنه و خطرناک است.

این در حالی است که ماسک از احتمال شکست این ماموریت نمی‌ترسد. او در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده است که احتمال مرگ افراد اعزامی در اولین ماموریت بسیار بالا است و به همین دلیل است که خودش قصد رفتن به این مسافرت را ندارد.

بایدها و نبایدهای اعزام انسان به مریخ

مشکلات بقا بر روی مریخ

مشکل اصلی زندگی روی مریخ وجود غذا، هوا و آب کافی روی این سیاره است، کره مریخ به طور میانگین ۱۴۰ میلیون مایل از زمین فاصله دارد. یکی از مقامات اسپیس ایکس گفت: بر اساس برنامه‌های پیشین ناسا، برای تهیه غذای مورد نیاز خدمه مریخ ۱۰ تن غذا لازم است.

یکی از راه‌های رفع این مشکل، رساندن غذا به مریخ از سالیان قبل از آغاز ماموریت است. یکی دیگر از مشکلات ویتامین  سی است که به سرعت کاهش پیدا می‌کند و ممکن است موجب افزایش پوکی استخوان در میان افراد اعزامی باشد. علاوه بر آن، آب نیز بسیار سنگین است و فیلترها و ماشین‌آلاتی نیز برای پاک کردن دی اکسید کربن از کشتی فضایی نیاز است.

..

بیشتر بخوانید: جزئیات طرح اسپیس‌ایکس برای ساخت پایگاه آلفا در مریخ

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.