سفر اولین فضاپیمای استارشیپ به مریخ ۲ سال به تعویق افتاد

ایلان ماسک مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس اعلام کرد که ماموریت فضاپیمای استارشیپ (Starship) برای سفر به مریخ احتمالاً در سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از Space، ایلان ماسک بنیان گذار و مدیرعامل اسپیس ایکس طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی قصد داشت یک مأموریت رباتیک را در سال ۲۰۲۲ به مریخ بفرستد و پس از آن یک ماموریت سرنشین‌دار برای ۲۰۲۴ در نظر گرفته بود. اما در ۱۶ اکتبر سال جاری (۲۵ مهر) در کنفرانس مجازی انجمن مریخ (International Mars Society Convention)، این جدول زمانی را به تعویق انداخت و گفت که فکر می‌کند فضاپیمای نسل بعدی اسپیس ایکس موسوم به استارشیپ در سال ۲۰۲۳ آماده و در سال ۲۰۲۴ پرتاب شود.

ماسک در مورد پرتاب در سال ۲۰۲۴ گفت که فکر می‌کند یک فرصت برای مبارزه پیدا کرده‌اند، اما برای انجام این کار، تیم او در اسپیس ایکس باید سریع‌تر حرکت کند. وی هنگام صحبت درباره توسعه فضاپیمای استارشیپ که قرار است دهها نفر را طی یک سفر به مریخ ببرد، گفت: ما احتمالاً چند فضاپیما را در این راه از دست خواهیم داد.

تاکنون نمونه‌های اولیه استارشیپ پروازهای‌های کوتاه و کم ارتفاعی را از مرکز آزمایش اسپیس ایکس مستقر در تگزاس تجربه کرده‌اند. ماسک می‌خواهد مدل‌های اولیه برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ به مدار زمین بروند. او همچنین فکر می‌کند که این شرکت باید در سال ۲۰۲۲ یک نسخه آزمایشی برای سوخت‌گیری در مدار آماده و سپس یک سفر چند روزه به ماه را محقق کند.

با این حال، هنوز چیزی قطعی نشده است، ماسک هنگام تماس با رابرت زوبرین (Robert Zubrin) رئیس انجمن مریخ گفت: این‌ها فقط حدس هستند. او در مورد اینکه چه کسی می‌خواهد اولین بار توسط اسپیس ایکس به مریخ برود، گفت که تاسیس یک شهر در مریخ زمانی پایدار خواهد بود که یک میلیون نفر هم بخواهند و هم بتوانند از پس هزینه‌های سفر به سیاره سرخ برآیند. به عبارت دیگر، اولین مریخی‌ها احتمالاً از ثروتمندترین افراد زمین خواهند بود.

هنگامی که آنها به آنجا برسند، اولین کار، ایجاد یک کارخانه تولید نیروی محرکه خواهد بود. ماسک همچنین در مورد ارسال ربات‌ها به سطح مریخ صحبت کرده است، بنابراین افرادی که نمی‌توانند به مریخ بروند، می‌توانند از راه دور با سیاره چهارم از خورشید ارتباط برقرار کنند.

ماسک در مورد احتمال ارسال یک فضاپیمای دیگر به سیاره زهره نیز صحبت کرد. همچنین امکان بازدید از سیارک‌های بزرگ، قمرهای مشتری و شاید حتی کمربند کوئیپر و مکان‌های فراتر از منظومه شمسی را بعید ندانست.

.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای اعزام انسان به مریخ

منبع Space ISNA
مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.