کشف اسرار تابوت سیاه اسکندریه

باستان‌شناسان محتوای بزرگ‌ترین تابوت سیاه اسکندریه را تجزیه و تحلیل کردند تا اطلاعات بیشتری درباره این تابوت سیاه مرموز به دست آورند. 
به گزارش علمی‌ها و به نقل از ساینس آلرت، چندی پیش در اسکندریه تابوتی بزرگ از جنس گرانیت سیاه کشف شد که حاوی بقایای سه سرباز و مایعی قرمز رنگ بود، حال دانشمندان نگاه دقیق‌تری به محتوای این تابوت سیاه داشته‌اند (باز کردن در تابوت سیاه اسکندریه). نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد سه اسکلت کشف‌‌ شده متعلق به دو مرد و یک زن بوده‌اند که در اوایل دوره بطلمیوس زندگی می‌کرده‌اند.

این تابوت که در ماه ژوئیه در اسکندریه کشف شد با ۳۰ تن وزن بزر‌گ‌ترین تابوتی لقب گرفته که تاکنون در مصر کشف شده است. هیچ نوشته یا حکاکی روی این تابوت سنگی وجود ندارد که اطلاعاتی درباره سه اسکلت داخل آن بدهد.

کشف اسرار تابوت سیاه اسکندریه

وقتی در این تابوت باز شد، دانشمندان متوجه شدند که فاضلاب به آن نفوذ کرده است. این امر به اسکلت‌ها آسیب رسانده است. هیچ لوح یا نشانی در داخل تابوت پیدا نشد که هویت این اسکلت‌ها را مشخص کند. از آنجایی که این اسکلت‌ها هیچ نام و نشانی ندارند دانشمندان معتقدند که متعلق به اشراف‌زادگان یا افراد سلطنتی نیستند. در ابتدا گمان می‌شد که این بقایای استخوانی متعلق به سه افسر نظامی باشد. اما نتایج آنالیزهای جدید نشان داد یکی از این اسکلت‌ها به یک زن تعلق دارد. این در حالی است که ارتش مصریان باستان معمولا شامل زنان نمی‌شد (بیشتر بخوانید: بزرگترین مراسم قربانی انسان که تابحال کشف شده).

هنوز مشخص نیست که این اسکلت‌ها متعلق به چه کسانی بوده است اما تجزیه و تحلیل‌های اخیر اطلاعات جدید درباره آنها به ارمغان آورده است. به گفته محققان، این زن در هنگام مرگ بین ۲۰ تا ۲۵ سال سن و ۱۶۴ سانتی‌متر هم قد داشته است. هر دو مرد مسن‌تر از زن بوده‌اند، یکی از آنها در هنگام مرگ بین ۳۵ تا ۳۹ سال سن و ۱۶۵/۵ سانتی‌متر قد داشته است. مرد دوم ۴۰ تا ۴۴ سال سن و ۱۸۴/۵ سانتی‌متر قد داشته است.

کشف اسرار تابوت سیاه اسکندریه

نکته جالب درباره مرد دوم وجود یک سوراخ ۲/۵ سانتی‌متری روی استخوان جمجمه وی است. به گفته دانشمندان، این زخم شفا یافته بود و مرد مدت زیادی با این زخم زندگی می‌کرده است. به احتمال زیاد این سوراخ در نتیجه عمل مته‌کاری ایجاد شده است که برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله سردرد، بیماری صرع، شکستگی و فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این جراحی قدیمی‌ترین نوع جراحی است که از ماقبل تاریخ انجام می‌شده است اما انجام این عمل جراحی در مصر نادر بوده است.

کشف اسرار تابوت سیاه اسکندریه

دانشمندان براین باورند که جسدها در بازه‌های زمانی مختلف در این تابوت قرار گرفته‌اند چراکه اسکلت‌ها در هنگام کشف روی هم قرار داشتند. همچنین سه صفحه طلایی با تصاویر حکاکی‌شده روی آنها در این تابوت کشف شده است که دانشمندان در حال بررسی بیشتر آنها هستند.

 

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.