کشف راز تکامل منظومه شمسی با مطالعه قدیمی ترین شهاب سنگ

ستاره شناسان مشغول مطالعه روی شهاب سنگی به قدمت ۴.۵ میلیارد سال امیدوار به کشف راز تکامل منظومه شمسی هستند.
به گزارش علمی‌ها به نقل از دیلی میل، قدیمی ترین شهاب سنگ یافت شده در زمین به دانشمندان کمک می کند راز تشکیل منظومه شمسی را بیابند. این شهاب سنگ که Northwest Africa۱۱۱۱۹ نام گرفته به اندازه یک توپ فوتبال آمریکایی است که در صحرای موریتانی کشف شده است (ببیشتر بخوانید: کشف ماده ای سخت تر از الماس در شهاب سنگ). 

اکنون محققان اعلام کرده اند قدمت این شهاب سنگ به ۴.۵۶۵ میلیارد سال بر می گردد. دانشمندان معتقدند منظومه شمسی ۴.۶ میلیارد سال قبل و زمانی به وجود آمد که ابری از گاز و گردوغبار تحت فشار جاذبه فروپاشی شد. این روند احتمالا به انفجاری عظیم در نزدیکی یک ستاره بزرگ یا ابر نواختر منجر شد.

کشف راز تکامل منظومه شمسی با مطالعه قدیمی ترین شهاب سنگ

همزمان با فروپاشی ابر ، یک دیسک چرخان دور خورشید ایجاد شد. محققان امیدوارند این شهاب سنگ اطلاعات بیشتری از این فرایند فراهم کند دانیل دانلوپ از مرکز مطالعات شهاب سنگی در دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید: شهاب سنگی که مطالعه کردیم هیچ شباهتی به نمونه های قبلی ندارد.  مقدار زیادی سیلیکا در آن وجود دارد.  شهاب سنگ های این چنینی  در هنگام تشکیل سیاره بسیار ارزشمند بوده اند و گامی مهم در تکامل سیارات صخره ای در منظومه شمسی به حساب می آیند. 

مطالب مشابه
1 نظر
  1. مازیار دارکانی می گوید

    سلام من این شهاب سنگ رو دارم که حدودن ۳۰ کیلو ورنش هست و بافتش مثل همین سفید با سیلکات سبز رنگ خیلی زیبای داره

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.