کشف سنگ نقاشی شده مربوط به ۷۳ هزار سال قبل

باستان شناسان یک سنگ نقاشی شده‌ را در غاری در آفریقای جنوبی کشف کرده اند که متعلق به ۷۳ هزار سال پیش است.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از دیلی میل، این اثر حدود ۷۳ هزار سال قدمت دارد و روی آن خطوطی ضربدری دیده می شود که با اخرا کشیده شده است. دانشمندان این سنگ نقشدار را در غار بلومبوس در سواحل آفریقای جنوبی پیدا کردند. آنها در گزارش خود که روز چهارشنبه در نشریه نیچر چاپ شد می نویسند که این یافته از نشانگرهای مهم تفکر مدرن است.

هرچند باستان شناسان قبلا حکاکی های قدیمی تری را پیدا کرده بودند، اما می گویند که خطوط روی این سنگ اولین شواهد به دست آمده از نقاشی انتزاعی است. در این مقاله آمده است که خالق این نقش احتمالا از چیزی مثل یک مداد شمعی اخرا استفاده کرده است.

کشف سنگ نقاشی شده مربوط به ۷۳ هزار سال قبل

بشر حداقل ۲۸۵ هزار است از گل اخرا برای رنگ کردن استفاده می کند. کریستوفر هنشیلوود از باستان شناسان این مطالعه می گوید که این نقش در کلیت آن احتمالا پیچیده تر بوده، قطع ناگهانی خطوط روی لبه های این قطعه نشان می دهد که این نقش اصلا روی سطح بزرگتری کشیده شده بود.

هنشیلوود که در دو دانشگاه برگن نروژ و ویتواترزرند آفریقای جنوبی کار می کند هدایت این مطالعه را به عهده داشت. وی می گوید هرچند این تیم نمی تواند این نقش را یک کار هنری قلمداد کند اما مسلما برای خالقش حاوی بعضی معانی بوده است (بیشتر بخوانید: کشف استخوان کودک ۵۰ هزار ساله از نژادی ناشناخته).

در غار بلومبوس در ۳۰۰ کیلومتری شرق کیپ تان آثار باستانی متعددی کشف شده است. اینها شامل دانه های پوشیده با رنگ اخرا، قطعات حکاکی شده از جنس اخرا و یک کیت رنگ سازی به قدمت تقریبا ۱۰۰ هزار سال است. شواهد نشان می دهد که انسان مدرن موسوم به هومو ساپین ابتدا حدود ۳۱۵ هزار سال پیش در جایی که اکنون آفریقاست ظاهر شد.

کشف سنگ نقاشی شده مربوط به ۷۳ هزار سال قبل

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.