گیاهی که حشرات را مومیایی می‌کند

دانشمندان یک گیاه انگلی کشف کرده‌اند که دور تخم در حال رشد حشرات می‌پیچد و محتویات آنها را بیرون می‌کشد. 

به گزارش علمی‌ها و به نقل از دیلی‌میل، محققان موفق به کشف دو انگل در جنوب فلوریدا شدند که روی گیاه تاک با هم مبارزه می‌کنند. یک زیست‌شناس تکاملی اولین نمونه از تعامل عجیب‌وغریب بین زنبور گال‌زا و نوعی گیاه انگلی به نام تاک عشق را کشف کرده است.

گیاهی که حشرات را مومیایی می‌کند

زنبور گال‌زا تخم‌های خود را زیر برگ درختان بلوط می‌گذارد، تاک عشق به دور تخم‌های در حال رشد این حشره می‌پیچد و محتویات تخم را می‌مکد تا وقتی که چیزی به جز لاشه مومیایی‌شده حشره در آن باقی نمی‌ماند. کشف این گیاه انگلی دانشمندان را شگفت‌زده کرده است چراکه زیست‌شناسان این گیاه تاک و این حشره را برای بیش از یک قرن مورد مطالعه قرار داده بودند (بیشتر بخوانید: کشف انگل جدید با نام نابودگر حشرات).

گیاهی که حشرات را مومیایی می‌کند

تاک عشق یک گیاه انگلی است که به یک حشره انگلی در داخل یک میزبان حمله می‌کند. در واقع این دو انگل یک میزبان را با هم به اشتراک می‌گذارند. این زنبورهای انگلی زیر برگ درخت بلوط تخم‌ریزی می‌کنند، داخل این تخم‌ها ترکیبی از پروتئین و سم وجود دارد که منجر به ایجاد پوشش نرم قهوه‌ای رنگ به دور تخم می‌شود. لارو حشره از این مواد غذایی استفاده می‌کند تا رشد کند و از تخم بیرون بیاید.

تاک عشق بخشی از درخت است و سلول‌های آنها دی‌ان‌ای مشابهی با سلول‌های دیگر درخت دارند اما به‌نحوی رفتار می‌کنند که برای درخت فایده‌ای ندارد.

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.