احتمال وجود سیاره نهم در منظومه شمسی

ستاره شناسان می‌گویند، شواهد حاکی از اینست که سیاره نهم وجود دارد، اما در حال حاضر هیچ تلسکوپی قادر به رصد این سیاره نیست.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از تک‌تایمز، سیاره ۹ (Planet Nine) نام موقتی یک سیاره یخی بزرگ احتمالی با جرم تقریبی ۱۰ برابر زمین و قطری حدود  ۱۳ تا ۲۶ هزار کیلومتر(نزدیک به ۲ تا ۴ برابر قطر زمین) در ناحیه بیرونی سامانه خورشیدی است. ستاره شناسان میگویند، وجود این سیاره می‌تواند توضیحی برای پیکربندی مداری غیرمعمول یک گروه از اجرام فرانپتونی در فضای بیرونی کمربند کویپر باشد.

احتمال وجود این سیاره فرانپتونی در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۶ با اعلام نتیجه‌های بررسی رفتار گروهی از اجرام کمربند کویپر بسیار بیشتر شد. کنستانتین باتیگین و مایکل براون اخترشناسان موسسه فناوری کالیفرنیا شواهد غیرمستقیم بیشتری از سیاره ۹ بر اساس یک مدل جدید علمی از مدار غیرمعمول چند جرم فرانپتونی دیگر ارائه کردند. در مطالعه خود، اخترشناسان یک مدل از شکل‌گیری سیاره که ممکن است شامل مهاجرت از منظومه شمسی داخلی، مانند فرضیه سیاره غول‌پیکر پنجم باشد را در نظر گرفته‌اند.

نخستین نشانه‌های وجود سیاره ۹ در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، که در آن ستاره شناسان موسسه کارنگی و رصدخانه جمینی هاوایی نشان دادند که مدار غیرمعمول جرم‌های خاصی در کمربند کویپر ممکن است تحت تاثیر گرانشی یک سیاره عظیم ناشناخته در لبه منظومه شمسی پدید آمده باشد. مایکل براون اخترشناس موسسه فناوری کالیفرنیا گفت: باید بپذیریم که حتی اگر سیاره نهم وجود داشته باشد، اساسا با ابزارهای رصد موجود قابل مشاهده نیست.

ستاره شناسان بر این باورند که یک دیواره (brick wall) در فاصله ۱۰۰۰ واحد نجومی این سیاره وجود دارد و این می‌تواند بخشی از دلایلی باشد که رصد سیاره را دشوار می‌سازد. در مطالعه اخیر براون و همکارش، اسکات شپارد (Scott Sheppard)، ستاره شناس موسسه کارنگی، توسط تلسکوپ سوبارو (Subaru telescope) در هاوایی تحقیقاتی را انجام دادند، میدان دید وسیع این تلسکوپ در این مطالعه بسیار به آنها کمک کرد.

بیشتر بخوانید: شواهدی از سیاره اسرارآمیز تیا

تلسکوپ سوبارو نام یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپهای نوری واقع در رصدخانه مونوکی است که در هاوایی قرار گرفته است. این تلسکوپ متشکل از یک آیینه مقعر است که قطر آن ۸ متر و ۲۰ سانتیمتر است نتایج مطالعه اخیر اخترشناسان کشف این سیاره را نشان نمی‌دهد زیرا بر این باورند که سیاره ۹ در میان دریای نور کهکشان راه شیری پنهان است.

دانشمندان اکنون گزینه‌های دیگری را برای شناسایی سیاره مذکور در نظر گرفته اند. به عنوان مثال فیزیکدانها فکر می‌کنند که سیاره نهم کوچکتر و سردتر از غول‌های گازی است و در بخش میلی‌متری طیف بین ریزموج‌ها و نور مادون قرمز می‌درخشد. گیلبرت هولدر (Gilbert Holder)، کیهان‌شناس دانشگاه ایلی‌نوی، خوشبین است که تلسکوپ‌های میلی‌متری در قطب جنوب و شیلی در آینده قادر به شناسایی سیاره نهم خواهند بود.

بیشتر بخوانید: دورترین شی در منظومه شمسی کشف شد

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.