لدوماهادی مافوب بزرگترین جاندار در دوره ژوراسیک بوده است

محققان با بررسی فسیل یک دایناسور با نام لدوماهادی مافوب که ۳۰ سال قبل کشف شده به این نتیجه رسیدند که این دایناسور در دوره ژوراسیک بزرگترین جاندار روی زمین بوده است.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از نیواطلس، این دایناسور لدوماهادی مافوب (Ledumahadi mafube) نام دارد و بزرگترین حیوان کره زمین در دوره ژوراسیک (۲۰۰ میلیون سال قبل) بوده است. فسیل های باقی مانده از این دایناسور تا سال های اخیر به درستی شناسایی نشده بودند و دسته بندی علمی آن نیز به تازگی صورت گرفته است.

اولین بار تعدادی از استخوانهای لدوما حدود ۳۰ سال قبل کشف شدند و سپس در سال ۲۰۱۲ مقدار بیشتری از فسیل های آن در آفریقای جنوبی شناسایی شدند. بررسی ها نشان می دهد استخوان های مذکور مربوط به یک لدوما با ۱۴ سال سن بوده است.

لدوماهادی مافوب بزرگترین جانور زمین در دوره ژوراسیک بوده است

وزن دایناسور یادشده ۱۲ تن بوده و قامت آن به ۴ متر می رسیده است. بررسی فسیل های این جاندار غول پیکر نشان می دهد لدوما بر روی هر چهار پای خود راه می رفته و به گونه ای حرکت می کرده که فشار ناشی از وزنش بین هر چهار پا به شکل مناسبی تقسیم شود.

به گفته دکتر بلر مک آفی از اساتید دانشگاه ویتواترزرند در آفریقای جنوبی هنوز باید مطالعات بیشتری برای باقی مانده های فسیل این دایناسور صورت بگیرد تا نحوه زیست، تغذیه و سکونت آن مشخص شود.

لدوماهادی مافوب بزرگترین جانور زمین در دوره ژوراسیک بوده است

 

بیشتر بخوانید: تاریخچه دایناسورها از ظهور تا انقراض

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.