کشف دومین مجسمه ابوالهول در مصر

کارگران ساختمان‌سازی به طور اتفاقی دومین مجسمه ابوالهول با بدن شیر و سر انسان در مصر کشف کرده‌اند.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از دیلی‌میل، به نظر می‌رسد بالاخره دومین مجسمه ابوالهول در مصر پیدا شده است. این مجسمه کاملاً اتفاقی توسط کارگرانی کشف شد که در حال ساخت یک جاده بودند. به گفته افراد محلی، مجمسه‌ای شبیه به ابوالهول در جاده الکباش پیدا شده است. این جاده که در سال ۱۴۰۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است اقصر و کرنک را به‌ هم مرتبط می‌کند.

مقامات رسمی نیز کشف مجسمه‌ای با بدن شیر و سر انسان را تائید کرده‌اند. دومین ابوالهول هنوز به طور کامل از زمین بیرون نکشیده شده است با این حال گردشگران می‌توانند به این سایت بروند تا از این مجسمه بازدید کنند. البته هنوز هیچ عکسی از دومین ابوالهول منتشر نشده است. 

کشف دومین مجسمه ابوالهول در مصر

ابوالهول بزرگ جیزه در ساحل غربی نیل قرار دارد و توسط کاپیتان کاویجیالا کشف شده است. این مجسمه بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مجسمه شناخته‌شده در جهان است (بیشتر بخوانید: باز کردن در تابوت سیاه اسکندریه).

به گفته متخصصان حفاری این مجسمه به دلیل ماهیت محیطی که در آن قرار دارد، امکان‌پذیر نیست. پروژه حفاری و بازسازی جاده الکباش از سال ۲۰۰۵ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری تمام شود اما با کشف مجمسه ابوالهول دوم این پروژه متوقف شده است. این جاده بین ۲۵۵۰ تا ۲۴۵۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

ابوالهول بزرگ جیزه که اغلب با نام ابوالهول خوانده می‌شود، تندیسی از جنس سنگ آهک است که در جیزه مصر قرار دارد. این تندیس، همانند یک ابوالهول افسانه‌ای شکل شیری با بدن انسان را دارد. این تندیس بزرگ‌ترین سازه سنگی ساخته شده توسط انسان روی زمین است که ۷۳/۵ متر طول، ۶ متر عرض، و بیش از ۲۰ متر ارتفاع دارد.

شواهدی که این ابوالهول را به هرم خفرع (دومین هرم بزرگ در مجموعه اهرام جیزه) مرتبط کند، جزئی و مبهم است. ابوالهول در دوران حکومت خفرع ساخته شده است و به نظر می‌رسد که صورت این مجسمه براساس چهره این فرعون مدل‌سازی شده است. با گذر زمان این مجسمه تا گردن در شن و ماسه فرو رفت تا این که در سال ۱۹۲۵ حفاری شد. البته این امر باعث شد که ابوالهول تا به امروز سالم بماند.

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.