۱۰ جاندار مخوف ماقبل تاریخ که قبل از دایناسورها در زمین زندگی می‌کردند

بنابر اطلاعات به دست آمده از فسیلها محققان معتقدند که اولین دایناسورها حدود ۲۳۰ میلیون سال پیش و در اواخر دوره تریاس بر روی زمین ظاهر شدند. با این حال قبل از پا به عرصه گذاشتن دایناسورها، سوسمارهای مخوف و دیگر موجودات شریر وجود داشتند که در اقیانوس‌های زمین زندگی می‌کرده و یا در زمین پرسه می‌زدند.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از تاپ‌تنز، ۱۰ جاندار مخوف ماقبل تاریخ که شامل کاینوگناتوس، آرتروپلئورا، استمنوساکوس، هلیکوپریون، نوتوسوروس‌، اینوسترانسویا، تالاتوارکان، دایمترودون، دانکلوستیوس و کارنوفکس جاندارن مخوف ماقبل تاریخ بودند که پیش از دایناسورها زندگی می‌کردند در این مطلب بررسی شده‌اند.

۱۰- کاینوگناتوس

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

یکی از چیزهایی که باید در مورد کاینوگناتوس (Cynognathus) بدانید این است که بدن این جانور مو داشت، ویژگی که اکثر پستانداران آن را دارند. به این دلیل است که کاینوگناتوس متعلق به رده تراپسیدس (Therapsids) از خویشاوندان دور پستانداران است. 

کاینوگناتوس‌ها ۲۵۱ میلیون تا ۲۴۵٫۹ میلیون سال پیش و در دوره تریاس زندگی ‌می‌کردند و اولین پستانداران حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش ظاهر شدند. فسیل این موجودات که با تکامل اولیه دایناسورها منقرض شدند، امروزه در آفریقا و آمریکای جنوبی یافت می‌شود.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

آنها حدوداً در اندازه گرگ‌های امروزی بوده و فک‌های کشیده قدرتمندی داشتند که برای شکار از آن استفاده می‌کردند. آنها از دندان‌های شبیه سگ خود که شامل دندان‌های نیش تیز بود برای کشتن و بلعیدن شکار خود که اغلب شامل گیاهخواران کوچک بودند، استفاده می‌کردند. 

۹- آرتروپلئورا

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

اگر از حشرات خوشتان نمی‌‌آید پس باید خوشحال باشید که هرگز آرتروپلئورا (Arthropleura)، بزرگترین حشره‌ای که تاکنون برروی زمین زندگی و بر آن خزیده را ندیده‌اید. آنها نزدیک به ۱۸۰ سانتیمتر طول و ۴۵ سانتیمتر عرض داشتند! آنها حدود ۳۰۰ تا ۲۹۰ میلیون سال پیش در دوره کربونیفر و در اطراف مرداب‌های استوا در جنوب آمریکای شمالی و اروپا زندگی می‌کردند. هنگامی که سطح اکسیژن اتمسفر زمین به کمترین میزان خود رسید آنها منقرض شدند. اما مشخص نیست که آیا کاهش سطح اکسیژن در انقراض آنها نقش داشته یا عامل دیگری مسئول انقراض آنها بوده است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از بزرگترین حشرات ماقبل تاریخ

۸- استمنوساکوس

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

استمنوساکوس (Estemmenosuchus) ممکن است ترکیبی از کرگدن، اسب آبی و تریسراتوپس (Triceratops) به نظر برسد، اما این جانور نه دایناسور بود و نه پستاندار، بلکه این جانور سیناپسید (Synapsid) از اجداد پستانداران بود. استمنوساکوس‌ها  ۲۶۷ میلیون سال پیش و در دوره پرمین، در روسیه امروزی زندگی می‌کردند. 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

محققان درباره این جانور مطمئن نیستند، اما به نظر می‌رسد که نزدیک به ۴٫۵ متر طول و تقریبا ۴۵۰ کیلوگرم وزن داشته و یک جانور همه‌چیزخوار بوده است. استمنوساکوس دندان‌‌های تیز داشت که نشان می‌دهد قادر به خوردن گوشت بوده است. با این حال بدن بزرگآن برای هضم غذا خوب بوده است. همچنین پاهای کوتاهی داشته و دهانش به راحتی به زمین می‌رسید، این به این معنی است که این جانور بدنی ایده‌آل برای چرا داشت. استمنوساکوس حدود ۲۵۲ میلیون سال پیش و در انقراض بزرگ انتهای پرمین منقرض شد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از خطرناک‌ترین دایناسورهای تاریخ

۷- هلیکوپریون

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

هلیکوپریون (Helicoprion) برای اولین بار حدود ۲۷۰ میلیون سال پیش در دوره پرمین و حدود ۴۰ میلیون سال قبل از ظهور دایناسورها در اقیانوس‌ها ظاهر شد. با اینکه این جانداران بسیار شبیه به کوسه هستند، باید بدانید که آنها کوسه نیستند. آنها با کیمراها (chimaeras) و موش ماهی‌ها (ratfish) خویشاوند بوده و ۲۰ میلیون سال قبل از ظهور دایناسورها منقرض شدند.

نکته قابل توجه درباره هلیکوپریون مجموعه‌ای دندان مارپیچی به نام پیچ است که بیش از یک قرن پیش کشف شد. مشکل اینجاست که بیشتر اعضای بدن هلیکوپریون از غضروف تشکیل شده بود، به همین علت جز دندانهای مارپیچی، چیزی از این جانور باقی نمانده است.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

برای مدت طولانی محققان مطمئن نبودند که این حلقه بر روی بدن جانور بوده است، اما طبق نظریه ردیف دندانی مارپیچی برروی فک پایین قرار داشته و همانند یک اره دایره‌ای عمل می‌کرده است. هنگامی که هلیکوپریون می‌خواست طعمه خود را گاز بگیرد دندان‌ها به عقب برگشته و همانند چاقوی دندانهدار استیک بری عمل می‌کرده است. علاوه بر دندان‌های وحشتناک هلیکوپریون ۹ تا ۱۲ متر طول داشته است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ هیولای دریایی منقرض شده و مربوط به ماقبل تاریخ

۶- نوتوسوروس 

 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

حدود ۲۰ میلیون سال قبل از اینکه دایناسورها پا به عرصه بگذارند و در حدود ۲۴۷ میلیون سال پیش اولین گونه نوتوسوروس (Nothosaurus) ملقب به مارمولک دروغین تکامل یافته بود. آنها متنوع بوده و حداقل ۱۳ زیر گونه داشتند. همه آنها بدن کشیده، گردن بلند و انعطاف پذیر و سر پهن داشتند و دهانشان پر از دندان‌های سوزنی بود.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

نوتوسوروس‌ها نزدیک به ۴ متر طول داشتند، این اندازه آنها بسیار قابل توجه است زیرا آنها هم در آب و هم در خشکی می‌زیستند. انگشتان دست و پا و اندام‌های قوی از آنها شناگرهای عالی ساخته بود، اما آنها شکارشان را در آب یا خشکی تعقیب نمی‌کردند. در عوض آنها کمین کرده و سپس طعمه خود را که شامل ماهی‌ها و جانوران دریایی بود، شگفت‌زده می‌کردند. 

۵- اینوسترانسویا

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

اینوسترانسویا (Inostrancevia) بزرگترین عضو از خانواده گرگونوپسیا (Gorgonopsia)، خزنده شبه پستاندار از رده تریسراتوپس بود. آنها حدود ۳٫۵ متر طول داشتند که ۶۰ سانتیمتر آن را شرسان تشکیل می‌داد. این اندازه بدن آنها را یکی از بهترین شکارچی‌های دوره پرمین، حدود ۲۹۹ تا ۲۵۲ میلیون سال پیش در روسیه امروزی میکرد.

بیشتر بخوانید: انقراض‌های دسته جمعی و بزرگ تاریخ زمین

TDPHC-26.06.2019-6-2

اینوسترانسویا ۲ دندان نیش ۱۵ سانتیمتری قوی داشت که آنها را برای فرو بردن در بدن شکار خود استفاده می‌کرد و سپس گوشت شکار را تکه تکه نموده و به راحتی می‌بلعید. حتی جانداران دارای زره نیز در برابر دندان‌های نیش اینوسترانسویا ایمن نبودند.

۴- تالاتوارکان 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

تالاتوارکان (Thalattoarchon) هیولای هم اندازه اتوبوس که می‌توانست موجودات هم اندازه خود را شکار کند. این جانور دریایی گونه‌ای از خزنده‌سانان (ichthyosaur) بود که حدود ۸٫۵ متر طول داشت و هشت میلیون سال پس از بزرگترین انقراض دسته جمعی زمین، انقراض پرمین-تریاس (۲۵۰ میلیون سال پیش) ظاهر شد.

تالاتوارکان قدیمی‌ترین شکارچی دارای باله است و این نشان می‌دهد که زندگی دریایی پس از بزرگترین انقراض دسته جمعی در تاریخ زمین به طور کامل بهبود یافته بود. این شکارچی دریایی طعمه خود را با دندان‌های مخروطی نوک تیز و ۱۰ سانتیمتری خود به راحتی می‌کشت. به دلایل نامشخص این جانور و سایر جانداران خزنده‌سان حدود ۹۰ میلیون سال پیش منقرض شدند که ۲۵ میلیون سال قبل از انقراض دایناسورها بود.

۳- دایمترودون

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

یک تصور غلط و رایج درباره دایمترودون (Dimetrodon) وجود دارد که تصور می‌شود آنها دایناسور بودند. با وجود اینکه آنها شبیه به دایناسورها بودند اما جالب است بدانید که آنها حتی خزنده نیز نبودند. آنها از رده سیناپسیدآ (Synapsida) بودند و بیشتر پستاندار به حساب می‌آیند تا خزنده! همچنین آنها حتی در زمان دایناسورها نیز زندگی نمی‌کردند زیرا ۵۰ تا ۴۰ میلیون سال قبل از ظهور اولین دایناسورها منقرض شدند.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

دایمترودون‌ها حدود ۲۹۵ تا ۲۷۲ میلیون سال پیش و در دوره پرمین زندگی کرده و شکارچیان صخره نورد بودند. آنها جزو اولین گوشتخواران شناخته شده زمین بودند که با استفاده از دندانهای دندانه‌دار خود حیوانات دیگر مانند خزندگان و دوزیستان را شکار می‌کردند. مهمترین ویژگی آنها طولشان بود که از ۱٫۷ متر تا ۴٫۵ متر متغیر بود. یک نظریه عجب درباره آنها وجود دارد و این است که با جمع نمودن گرما در بدن خود، از آن برای جذب جفت و همچنین جانوران خون سرد استفاده می‌کرده‌اند. 

۲- دانکلوستیوس

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

دانکلوستیوس (Dunkleosteus) هیولای گوشتخواری که حدود ۴۰۰ میلیون سال پیش و در اواخر دوونین (۳۵۸ تا ۳۸۲ میلیون سال پیش) سلطان اقیانوس‌ها بود. ماهی زره‌داری که با طول حدود ۱۰ متر و وزن یک تن حتی از نهنگ‌های قاتل امروزی نیز بزرگ‌تر بود. دانکلوستیوس علاوه بر بزرگی، آرواره قدرتمندی داشت که نیرویی برابر با ۵۰۰ کیلوگرم وارد می‌کرد. این بدان معنی است که نیروی گاز گرفتن آنها برابر با تیرانوسوروس رکس و تمساح‌های امروزی بود.

آنها به اندازه‌ای قدرتمند بودند که می‌توانستند کوسه‌ها را با یک گاز گرفتن بکشند، آنها بزرگ و وحشتناک بوده و در دریاها کوسه‌ها را می‌خوردند. این هیولاها در انقراص گروهی انتهای دوونین که در آن ۷۹ تا ۸۷ درصد گونه‌های زمین منقرض شدند، از بین رفتند.

۱- کارنوفکس 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

اطلاعات زیادی درباره کارنوفکس کارولیننسیس (Carnufex carolinensis) وجود ندارد زیرا تاکنون فقط ۲ فسیل از آنها کشف شده است. چیزی که محققان می‌دانند این است که آنها ۲٫۵ تا ۳ متر طول داشتند و از خانواده کروکودیلومورفا (Crocodylomorpha) بودند که اجداد تمساح‌های امروزی به حساب می‌آیند. آنها شکارچیان درنده‌ای بودند که حدود ۲۳۰ میلیون سال پیش و در دوره تریاس در آمریکای شمالی امروزی زندگی می‌کردند. آنها قبل از دایناسورها تکامل یافته بودند و احتمالاً تا پیش از آنها شکارچیان بزرگی بوده‌اند.

برخلاف سایر اعضای خانواده کروکودیلومورفا، کارنوفکس بر روی ۲ پا راه می‌رفت. حتی تصور آن نیز ترسناک است که یک کروکودیل بزرگ بر روی ۲ پا به دنبال انسان بدود. کارنوفکس دندان‌های تیغه‌ای داشت، به همین علت نام کارنوفکس را به آن داده‌اند زیرا به معنی قصاب می‌باشد. آنها نهایتاً در انقراض گروهی تریاس-ژوراسیک، حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش منقرض شدند.

.

یشتر بخوانید: ۱۰ مورد از بزرگ‌ترین دایناسورهای تاریخ

مطالب مشابه
4 نظر
 1. محمدحسین قادر پور می گوید

  سلام در بخش دایمترودون به جای عجیب نوشته اید عجب ولی در کل اگر اطلاعات درست باشند عالی است.با تشکر

 2. Dokhi_bajazabe می گوید

  خیلی جالب بود و من اعتقاد دارم ک انسان های اولیه دایناسورهارو دیدن و بااونا جنگیدن انسانهایی ک جدا از آدم ساخته شده بودن

 3. گرشاسب می گوید

  درود از لحاظ علمی قدیمی ترین گونه انسان هو‌شمند به ۱ ملیون سال پیش بر میگرده ولی بر اساس نظریه ای یکی از دلایل نابودی دایناسور ها میتونه انسان باشه چون در زمان برخورد شهاب سنگ دایناسورهای که با حد اکثر فاصله درون غار بوده باشن و زیر ۲۵ کیلو باشن زنده می‌مونن اینجوری میشه گفت که اگر انسانی باستانی وجود داشته باشه یکی ازون ها باعث نابودی دایناسورها بوده

 4. . می گوید

  اینها هم نوعی دایناسور هسن دیگه😒

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.