دنباله‌دار سوان در هفته اول خرداد با چشم غیرمسلح مشاهده خواهد شد

دنباله‌دار زیبای سوان که به تازگی کشف شده در هفته اول خرداد بعد از غروب خورشید در شمال غرب آسمان و قبل از طلوع در جنوب شرق با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود.

به گزارش علمی‌ها و به نقل از Space، درست قبل از آغاز سال ۲۰۲۰ بود که دنباله‌دار ATLAS ظاهر شده و با سرعت و درخشش زیاد خود باعث شگفتی اخترشناسان شد. دانشمندان اعتقاد داشتند که می‌توان این دنباله‌دار را با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. ارزیابی مسیر اطلس نشان می‌داد که مدار آن مشابه مدار دنباله‌دار بزرگ ۱۸۴۳ خواهد بود، اما ناگهان این دنباله‌دار در فضا متلاشی شده و دیگر اثری از آن باقی نماند.

در روز ۱۱ آوریل، همان روزی که اطلس متلاشی شد ستاره شناس آماتور مایکل ماتیازو (Michael Mattiazzo) هنگام جستجوی داده‌های رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر ناسا (SOHO) یک دنباله‌دار جدید را کشف کرد. این دنباله‌دار که سوان (Comet SWAN) نام گرفته به نظر می‌رسد در مدار بیضی بسیار دراز به دور خورشید می‌چرخد. شبیه سازی مدار این دنباله‌دار نشان می‌دهد که از هر ۲۵ میلیون سال یک بار به دور خورشید می‌چرخد. این بدان معنی است که آخرین بازدید سوان از منظومه شمسی درونی در دوره الیگوسن بوده است.

شبیه سازی مدار دنباله‌دار سوان
شبیه سازی مدار دنباله‌دار سوان

دنباله‌دار سوان هم اکنون در صورت فلکی مجسمه ساز (Sculptor) و در فاصله کمی از ستاره فومالهوت (Fomalhaut) قرار دارد و افرادی که در بخش جنوبی استوا زندگی می‌کنند، می‌توانند آن را مشاهده کنند. این دنباله‌دار در روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت سال جاری به فاصله ۸۳٫۳ میلیون کیلومتری می‌رسد و پس از آن در ۷ خرداد به فاصله ۶۴٫۴ میلیون کیلومتری خورشید خواهد رسید.

با فرض حفظ درخشندگی کنونی سوان، این دنباله‌دار در هفته اول خرداد قدر مطلق ۳ خواهد داشت. این امر باعث می‌شود که روشنایی آن برای مشاهده با چشم غیرمسلح کافی باشد. برای مشاهده، کسانی که در نیمکره شمالی زندگی می‌کنند باید پس از غروب خورشید به شمال غرب آسمان و پیش از طلوع به جنوب شرق آسمان نگاه کنند.

این مسئله که دنباله‌دار سوان کاملاً ناگهانی ظاهر شده حاکی از آن است که ممکن است پس از چند روز یا هفته دچار کاهش درخشندگی شود و یا حتی اتفاقی که برای دنباله‌دار اطلس افتاده و منجر به نابودی آن شد برای سوان نیز رخ دهد.

 

بیشتر بخوانید: احتمالا یک دنباله‌دار باعث تکامل اجداد انسانها شده

مطالب مشابه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.